Takaisin ajankohtaisiin
5.2.2026 | Uutiset

Sastamalan kaupungin vuoden 2026 osallistuvan budjetoinnin ideointivaihe jatkuu vielä kahden viikon ajan aina 22.2.2026 saakka. Kaupunkilaisilla on edelleen mahdollisuus ehdottaa ideoita, jotka edistävät hyvinvointia, ympäristöä ja yhteisöllisyyttä. Hyviä ideoita kaivataan vielä lisää täydentämään jo sisään tulleiden ehdotusten joukkoa!

Vuoden 2026 osallistuvassa budjetoinnissa painottuvat erityisesti pop-up-tyyppiset pienkokeilut. Idean ei tarvitse olla suuri – myös pienet ja helposti toteutettavat kokeilut ovat tervetulleita. Tärkeää on, että idean esittäjät ovat valmiita osallistumaan hankkeen toteutukseen.

Ideoita voi jättää sähköisellä osallistumisalustalla osallistu.sastamala.fi sekä Sastamalan kirjastoissa. Kirjastoihin jätetyt ideat viedään kaupungin toimesta sähköiselle alustalle.

Osallistuvaan budjetointiin on varattu 30 000 euroa, ja yksittäisen hankkeen rahoitus voi olla enintään 7 000 euroa.

Nyt on hyvä hetki tuoda ideat esiin – vielä ehdit mukaan!

Tutustu jo toteutettuihin osallistuvan budjetoinnin hankkeisiin ja osbu-periaatteisiin

Mikä on osbu? Katso video alta!