Ensimmäinen Asumisen VIP-päivä toi Sastamalaan asumisesta kiinnostuneita – konseptia jatketaan ensi vuonna
Asumisen VIP-päivään osallistui noin 30 vierasta. Tavoitteena oli tarjota mahdollisimman konkreettinen kuva siitä, millaista elämä Sastamalassa voisi olla ja millaisia vaihtoehtoja kaupunki tarjoaa omaa kotia suunnitteleville.
Päivä käynnistyi Funkkistalolla brunssilla ja yhteisellä info-osuudella. Vieraille esiteltiin kaupungin palveluita, kuten kouluja ja päiväkoteja; harrastus- ja vapaa-ajan mahdollisuuksia sekä rakentamisen ja asuinalueiden vaihtoehtoja.
– Halusimme tehdä päivästä mahdollisimman käytännönläheisen. Kun ihminen pohtii uutta kotipaikkaa, pelkkä tontin koko tai hinta ei ratkaise. Yhtä tärkeää on nähdä, millainen arki ympärillä olisi: missä lapset käyvät koulua, millaisia palveluita löytyy, mitä vapaa-ajalla voi tehdä ja miltä ympäristö tuntuu, sanoo Sastamalan kaupungin viestintä- ja markkinointipäällikkö Maarit Rapp.
Päivän tutustumiskohteina olivat Mouhijärven Maisemakylät, Ranta-Kukkuri, Varila ja Aarnontie, jotka tarjosivat erilaisia esimerkkejä Sastamalan asumisen vaihtoehdoista. Kohteissa vieraat pääsivät keskustelemaan kaupungin asiantuntijoiden kanssa rakentamisesta, tonteista ja alueiden palveluista. Muiden asuinalueiden tarjontaan vieraat pääsivät tutustumaan omatoimisesti.
– Sastamalassa on paljon erilaisia asuinalueita, joten kaikkia emme tietenkään tässä puolen päivän tilaisuudessa voineet paikan päällä esitellä. Ensi vuoden vastaavan tapahtuman varalle toiveita on tullut jo muun muassa Stormin Aurinkorinteestä ja Anolan asuinalueesta, jotka ovatkin erinomaisia kohteita, Rapp sanoo.
Seuraavaa asumisen tutustumistapahtumaa suunnitellaan jo ensi keväälle. Sen toteutuksessa hyödynnetään ensimmäisestä VIP-päivästä saatuja kokemuksia ja konseptia kehitetään edelleen. Samalla mukaan tuodaan uusia asuinalueita ja kohteita, jotta Sastamalan monipuoliset asumisen mahdollisuudet tulevat entistä laajemmin tutuiksi.