Gallen-Kallelan katu 1, 38200 Sastamala

Jaatsi toimii Sastamalan kaupungin kulttuuritalona näyttelyineen, konsertteineen ja kulttuuritapahtumineen. Talossa sijaitsee myös kulttuuripalveluiden sekä Vanhan kirjallisuuden päivien toimistot.

Kulttuuritalo Jaatsi on Akseli Gallen-Kallelan lapsuudenkoti ja entinen Tyrvään kunnantalo. Jaatsin kartanotyyppisen päärakennuksen rakennuttivat Peter Wilhelm ja Mathilda Gallén suurina nälkävuosina 1867-68 ja he asuivat perheineen talossa vuoteen 1884. P.W. Gallén hoiti nuorena kruunun nimismiehen virkaa Tyrväällä. 1862 Keisarillinen senaatti nimitti Gallénin Suomen Pankin kasööriksi Poriin. Muutaman vuoden kuluttua joulukuussa 1867 hän erosi Suomen Pankista ja perhe muutti takaisin Tyrväälle, jolloin perheen lapsista Akseli oli vajaan kolmen vuoden ikäinen. Myöhemmin Jaatsi toimi Tyrvään kunnantalona 1920-1973.

Kulttuuritalo Jaatsin logo

Näyttelyt Kulttuuritalo Jaatsilla 2022

AjankohtaNäyttelyAvoinna
TammikuuRiitta Norri ja Tuija Torpo: Rakkaudesta luontoon17.-30.1.2022 ma-su 12-18
HelmikuuRitirimpsu: Sastamalalaisten lasten ja nuorten kuvataidenäyttely8.-26.2.2022 ti-la 9-15
MaaliskuuMikko Ylinen: Otteita unipäiväkirjasta8.-27.3.2022 ti-su 12-18
HuhtikuuVammalan seudun taideyhdistys ry:n vuosinäyttely: Kohtaamisia10.-24.4.2022 ti-su 12-18
ToukokuuRaimo Mattsson17.-29.5.2022 ti-su 13-18
Kesä- elokuuKulttuuripalvelut: Tasan vinossa: TASI, puupiirtäjä Taisto Toivonen10.6.-14.8.2022 ma-su 12-18 (24.-25.6. suljettu)
ElokuuOutileena Uotila: Puukuut
Mattokokoelman synty, 12 puulajia – 12 kuukautta
la 20.- su 21.8.2022 klo 12-18
SyyskuuPirkka-Hämeen kuvataiteilijat ry: Ihmeitä3.-25.9.2022 ti-su 11.30-16.30
LokakuuYHDENVERTAISUUDESTA
RAAPII TYHJÄÄ -ryhmän ja TARJA JAKUNAHON
yhteisnäyttely
3.-23.10.2022 ma-su 12-18
MarraskuuÄetsän Seudun Kehitysmaaseura, Pimenoff kokoelma osa 3 -veistoksia ja naamioita Afrikasta2.-20.11.2022 ke-su 14-18
JoulukuuKO-KOO-MO/Kai Ruohonen: ELÄVÄ VEISTOS I -palikkaveistoksia30.11.-18.12.2022 ke-su 12-17

Näyttelyn järjestäminen Kulttuuritalo Jaatsilla


Kulttuuritalo Jaatsilla on yhteensä n. 164 m2 näyttelytilaa (lattiapinta-ala).

Näyttelyyn luovutetuista tiloista ei peritä käyttömaksua. Tilat voidaan luovuttaa näyttelykäyttöön edellyttäen, että näyttelyn järjestäjät itse vastaavat valvonnasta ja taideteosten turvallisuudesta näyttelyn aikana ja että näyttely on yleisölle maksuton. Näyttelyn järjestäjän vastuulla on lisäksi näyttelyn pystytys ja purkaminen sekä näyttelyyn liittyvät kustannukset (mahdolliset avajaiset, mainostaminen, vakuutukset, tekijänoikeudet ym.). Tilojen käyttäjän tulee huolehtia yleisestä siisteydestä ja luovuttaa tilat samassa kunnossa, kun ne olivat käyttöön luovutettaessa.

Näyttelyn aukioloaika on pääsääntöisesti 3 viikkoa (ajat alla). Lisäksi näyttelyn pystytys voidaan aloittaa noin 3 vrk ennen näyttelyn alkamisajankohtaa ja purkamisen tulisi olla valmista 2-3 vrk:n kuluessa näyttelyn jälkeen. Aukioloaikasuositus on ti-su 12-18.

Vuonna 2023 haettavissa olevat ajat:

Tammikuu 10.-29.1.2023
Maaliskuu 7.-26.3.2023
Toukokuu 9.-28.5.2023
Syyskuu 5.-24.9.2023
Lokakuu 3.-22.10.2023
Marraskuu 31.10.-19.11.2023
Joulukuu 28.11.-17.12.2023

Kulttuuritalo Jaatsin näyttelyaikaa haetaan sähköisellä hakulomakkeella ma 31.10.2023 klo 12 mennessä.

Hakijana voi olla yksityishenkilö tai yhteisö. Huomioithan, että näyttelyn valvonta tulee järjestää itse!

Mahdolliset liitteet tai työnäytteet voi lähettää sähköpostilla miia.koskenheimo(at)sastamala.fi tai osoitteeseen Kulttuuritalo Jaatsi, Gallen-Kallelan katu 1, 38210 Sastamala.
Lisätietoja: Palvelusihteeri Miia Koskenheimo p. 040 517 1671 tai kulttuuripalvelupäällikkö Päivi Mäki-Kerttula p. 040 637 2443

Hakuaika on päättynyt.