Sastamalan kaupungin kuntavaalit 2025
Valtuutettujen lukumäärä ja vaaliasiakirjojen vastaanotto
Sastamalan kaupungin valtuutettujen lukumäärä valtuustokaudella 1.6.2025-31.5.2029 on 43 jäsentä.
Kuluvan vuoden huhtikuun 13. päivänä toimitettavissa kuntavaaleissa Sastamalan kaupunginvaltuustoon valitaan neljäkymmentäkolme (43) valtuutettua ja heille säädetyt määrät varavaltuutettuja. Keskusvaalilautakunnalle tarkoitetut kuntavaalien ehdokashakemukset ja muut ehdokkaiden asettamista koskevat asiakirjat voi antaa allekirjoittaneille keskusvaalilautakunnan puheenjohtajalle ja/tai sihteerille tai johdon sihteerille henkilöstö- ja lakiasiainjohtajan virkahuoneessa Sastamalan kaupungintalolla hallintokeskuksessa (III kerros, huone 317) torstaina helmikuun 27. päivänä klo 13–15, maanantaina maaliskuun 3. päivänä klo 13–15 ja tiistaina maaliskuun 4. päivänä kello 14–16.
Kuntavaalien ehdokashakemukset ja muut ehdokkaiden asettamista koskevat asiakirjat on puolueen vaaliasiamiehen, yhteislistan asiamiehen tai valitsijayhdistyksen asiamiehen tai heidän valtuuttamansa tuotava henkilökohtaisesti viimeistään maaliskuun 4. päivään 2025 kello 16.00 mennessä taikka postitse lähetettäessä annettava postin kuljetettavaksi niin ajoissa, että ne edellä mainittuun määräaikaan mennessä saapuvat keskusvaalilautakunnalle. Asiakirjojen toimittaminen postitse tapahtuu lähettäjän vastuulla.
Sastamalan kaupungin keskusvaalilautakunnan käyntiosoite on Tampereentie 5, 38200 Sastamala ja postiosoite Sastamalan kaupungin keskusvaalilautakunta/Sastamalan kaupunki PL 23, 38201 Sastamala sekä puhelinnumero 040 652 9782 (sihteeri).
Sastamalassa 11. päivänä helmikuuta 2025
Veikko Ala-Erkkilä
keskusvaalilautakunnan puheenjohtaja
Katja Arve-Salonen
keskusvaalilautakunnan sihteeri